ZELENÁ MÍLE | STEPHEN KING

John Coffey – jako kafe, ale napsané jinak

(vydáno roku 1996)

Hlavní téma

Napínavý šestidílný román z vězeňského prostředí vypráví neuvěřitelný příběh dozorce Paula, který společně se svými kolegy prožívá asi nejtěžší období svého života. Do věznice přichází John Coffey, jenž má stejně jako ostatní vězni odsouzení k trestu smrti zahájit svou poslední cestu k „Zelené míli“. Paul však odhalí ohromující pravdu o případu Johna a zavražděných holčiček, jenže bude to stačit na to, aby Johna zachránili a on tak unikl strašné smrti v elektrickém křesle? Příběh vypráví o vině a trestu, o spáse a zatracení. Přečtěte si, jak postavy vnímají svůj úděl, na koho čeká spása a kdo neunikne svému trestu.

Vypravěč

Způsob, jakým Stephen King dokáže čtenáře vtáhnout do knihy, je až neuvěřitelný a Kingova popularita mezi čtenáři stále narůstá. Píše jasně a k věci, bez okolků nás prvními odstavci seznámí s prostředím a dobou, kde se děj odehrává, se základními body příběhu a z pouhých pár vět čtenář pochopí atmosféru, kterou autor udrží až do poslední stránky. Vypravěčem Zelené míle je rovněž její ústřední postava, Paul Edgecomb, který ve 30. letech působil jako hlavní dozorce bloku E státní věznice v Cold Mountain. Všechny postavy jsou výstižně vykresleny, ať už se jedná
o jedinečnou postavu Johna Coffeyho, zlomyslného sadistu Percyho nebo psychopata Williama Whartona.

Šestidílný román

Možná teď držíte v ruce knihu s názvem Zelená míle a ptáte se sami sebe, kde je avizovaných šest dílů? Vysvětlení je následující: kniha vznikala dnes již zřídka užívanou metodou, a to na pokračování. Autor sám to vysvětluje takto:

V okamžiku, kdy jsem přikročil k Míli, byly dvě možnosti: buď ji dát stranou, nebo
dát stranou všechno ostatní, a pustit se s veškerou vervou do nové práce. Nakonec jsem se rozhodl vydat
Zelenou míli v řadě útlých svazečků, jak to bývalo obvyklé v devatenáctém století. Tímto rozhodnutím dostalo psaní příběhu spád, třebaže v této chvíli (jednoho deštivého večera v říjnu 1995) je konec ještě v nedohlednu. Nemám ještě ani hrubý náčrt, a celkový výsledek je ve hvězdách. To je na celé věci nejvíc vzrušující, i když v tomto okamžiku ze všech sil pádluji hustou mlhou.

Ještě něco mě na tom nápadu zaujalo. Kouzlo, které dokáže plně ocenit jen autor napínavých a strašidelných příběhů: v příbězích, které vycházejí na pokračování, získává autor nad čtenářem převahu, která je pro něj jinak nedostupná. Nedočkavý čtenář totiž prostě nemůže přeskočit stránky a podívat se, jak to dopadlo.

Jednotlivé díly

DVĚ MRTVÉ HOLČIČKY: Stalo se to v roce 1932, když státní věznice byla ještě v Cold Mountain. A tam se samozřejmě nacházelo i elektrické křeslo. Těmito slovy začíná napínavý příběh vyprávěný vězeňským dozorcem Paulem Edgecombem. Čtenář tak má okamžité povědomí o čase i místě, kde se příběh odehrává. V prvním díle se čtenář seznamuje s Paulem a dalšími dozorci, kteří mají na starosti odsouzence v tzv. Zelené míli (svůj název získala podle podlahy v barvě „zvadlých starých citronů“). Této části věznice je věnována výjimečná pozornost, vězni tu jsou za nejtěžší hříchy odsouzeni k trestu smrti. S příchodem Johna Coffeyho, urostlého muže, odsouzeného za vraždu dvou malých děvčátek, je společnost vězeňských obyvatel kompletní a děj se může naplno rozběhnout.

MYŠ NA MÍLI: V druhé části se čtenář seznámí s dalšími vězni na Zelené míli, Eduardem Delacroixem a Williamem Whartonem, zvaným „Billy the Kid“, kteří spolu s Coffeym vytvoří propletený trojúhelník smrti. Odsouzenci ale nejsou jedinými obyvateli cel. Zelená míle se počne měnit, když osamocená šedivá myš odstraní bariéru mezi dozorcem a vězněm. Učenlivá myška Jingles definitivně spojí vězně a jejich dozorce a zapříčiní řadu neobvyklých událostí.

COFFEYHO RUCE: Ve třetí části se tajemství obávaného Johna Coffeyho ještě prohloubí, když se přijde na to, že jeho obrovské vražedné ruce mají také zázračné léčivé schopnosti. Je ten hrozný vrah synem Satana, nebo světec přestrojený za ďábla? A jak to bylo doopravdy s malými dvojčaty, holčičkami Corou a Kathe?

MIZERNÁ SMRT EDUARDA DELACROIXE: Ve čtvrté části pomalu kráčíme Zelenou mílí spolu s mužem, který si ani v nejhorších snech nedokáže představit osud strašnější než je sama smrt, když vtom se káznice v Cold Mountain otřese děsivými výkřiky, které dojmou i srdce z kamene. Přišel čas, aby se vězeň Eduard Delacroix rozloučil se svým životem, ovšem netuší, že při jeho popravě bude asistovat problematický Percy, který si na Delacroixově smrti bude chtít vyrovnat účty – s Eduardem, s ostatními bachaři nebo možná s celým nespravedlivým světem. A bohužel padlo to zrovna na Delacroixe.

NOČNÍ VÝPRAVA: V páté části jsme doprovodili Paula Edgecomba a Johna Coffeyho na cestě, která byla buď vznešenou misí milosrdenství, nebo nejzazším a posledním projevem šílenství. Správcova žena Melinda má nádor na mozku a brzy umře. Je možné, aby John udělal opět jeden ze svých zázraků a ženu uzdravil? Šlo by ho propašovat z věznice ven? Stojí to vůbec za to riziko? Kde je hranice mezi hrdinstvím a čirým bláznovstvím?

COFFEY NA MÍLI: Posledním dílem románu vrcholí příběh o Johnovi, muži, kterému „Bůh posvětil ruce, aby konal dobro“, ale jeho dar ho nakonec přivedl do Zelené míle. Káznice v Cold Mountain byla během let svědkem mnoha případů smrti. Nyní přišla řada i na Johna, aby zahájil svou poslední cestu dolů k Zelené míli. Paul má vykonat tu nejtěžší věc ve svém životě – popravit „Boží zázrak“. Existuje naděje na Johnovo osvobození? Není už na jeho záchranu příliš pozdě? Ať už se Paul rozhodne jakkoli, bude muset žít s následky svého činu, které mohou trvat věčnost, protože „někdy, ach panebože, je Zelená míle tak dlouhá“.

Postavy

Paul Edgecomb, John Coffey, Eduard Delacroix, William Wharton, Surovec, Dean, Percy Wetmore, Janice, správce Moores a jeho žena Melinda, pan Jingles (myš)

Ukázka

Dokud jsem se nevrátil domů, byl jsem v pořádku. Právě svítalo a zpívali ptáci. Zaparkoval jsem svůj bourák, vystoupil z něj a stoupal po zadních schodech, a potom mě srazil k zemi druhý největší smutek, jaký jsem kdy zažil. Myslel jsem na to, jak asi musí být vystrašený z tmy, která teď pro něj nastala. Vzpomínal jsem na to, jak jsme se viděli poprvé a jak se ptal, jestli na noc necháváme svítit světlo, a podlomily se mi nohy. Sedl jsem si na schody svého domu, položil jsem si hlavu na kolena a dal jsem se do pláče. Neplakal jsem ani tak kvůli Johnovi, jako spíš kvůli nám všem.

Prošlo první ráno, potom první odpoledne a potom první směna opět v práci. Čas všechno napraví, čas všechno odnese s sebou, a na konci zůstane jen tma. Občas ve tmě nacházíme ostatní, a někdy je tam opět ztrácíme. To je všechno, co vím, třebaže toto se stalo už v roce 1932, kdy státní věznice byla ještě v Cold Mountain…
A přirozeně i elektrické křeslo.

Další díla

To, Běh o život, Svědectví, Temná věž, Carrie, Mrtvá zóna, Čtyři roční doby, Pod kupolí, Osvícení, Hřbitov zvířátek, Nadaný žák, Dlouhý pochod

Filmová adaptace

Zelená míle (1999)
Režie: Frank Darabont