O nás

Pokud vás zajímá, kdo stojí za zrodem těchto stránek, jste na správném místě. Nemáme sice IQ Sheldona Coopera, nejsme držiteli světového rekordu ani se nemůžeme pochlubit sbírkou nablýskaných zlatých pohárů. A přece jsme tady.

Shodly jsme se totiž na tom, že nechceme jen pasivně sedět na přednáškách, ale že můžeme využít toho, co jsme se na vysoké škole naučily. Své dovednosti převádíme do praxe a dělíme se o své vědomosti s ostatními. A jak už jednou řekl Jan Werich, český klasik, tak člověk má dělat to, co umí, co potřebuje ke štěstí.

Každá z nás umí něco. Pavlína studuje českou literaturu a naučila se dívat na text jinou optikou. Když k tomu přidáme ještě vřelý vztah ke knihám, byla to jen otázka času, kdy začne své rozbory zveřejňovat. Kateřina má dar od Boha, díky kterému umí zachytit skutečnost i své fantazijní představy a přenést je na papír. Už během studia se zaměřovala na vlastní tvorbu, zejména kresebného a ilustrativního charakteru. A do třetice (ale rozhodně ne na posledním místě) je tu Veronika, která bourá předsudky o tom, že technice rozumí jen muži, protože právě jí vděčíme za logické uvažování, jež si zdokonalovala během svého studia a na nejrůznějších projektech. To ona vdechla život těmto webovým stránkám.

Možná nechcete slyšet jen o nás, ale hledáte vysvětlení, proč máme stránky o knížkách. Nejsou prostě jen dalšími v řadě? Protože co si budeme povídat, internet je přeplněný knižními novinkami, recenzemi, anotacemi a názory na nejrůznější knihy od kuchařek přes severské detektivky až po dívčí románky. Knihy prostě táhnou. Četlo se už v době, kdy se u nás teprve praotec Čech rozhlížel z Řípu, čte se teď a číst se bude i nadále. Jen svinuté pergameny vystřídaly tištěné knihy a těm pomalu dýchají na ramena čtečky. Zkrátka a dobře, knih není nikdy dost. Jenže jak Pavlína na seminářích zjistila, některé jsou přece jen lepší než jiné. (Souhlasíte? Minimálně za zamyšlení to stojí, že?) Ale když Pavlína nedokázala najít stránky o knihách, které by splňovaly její nároky, rozhodla se zkrátka takové webové stránky udělat sama.

Knižní démanty nesou své jméno proto, že nabízíme skutečné drahokamy mezi knihami, nepodléháme chvilkovým trendům, nezodpovídáme se žádnému nakladatelství, ale vybíráme skutečně takové knihy, které jsou buď dobře známé (protože jsou dobré), nebo jsou dobré, a přesto se o nich moc neví. Takové potom svými rozbory šíříme do povědomí čtenářů. Chápeme, že si pod literárním skvostem asi každý představí něco jiného. Nezpochybňujeme ničí čtenářské preference. Co jednomu připadá jako zaručený propadák a podložka pod vyviklanou almaru, druhého může chytnout za srdce. Řekněme, že při výběru titulů k rozboru vycházíme z literární kritiky, odborné literatury, učebních osnov, nejrůznějších žebříčků a dojmů čtenářské obce a v neposlední řadě ze všeobecné a především dlouhodobé oblíbenosti konkrétních literárních děl.

A ještě něco. Pokud si dáte tu práci a leccos si tu rozkliknete, brzy zjistíte, že na vás tu a tam vykoukne nějaký ten obrázek. Nejsme totiž žádní suchaři. Umíme si přiznat, že holý text může být občas pěkná nuda. A tak texty prokládáme obrázky, abyste se měli na co dívat a taky trochu proto, že chceme napodobit knihy doprovázené ilustracemi. Navíc to byla Pavlína, která trvala na tom, že tady nějaké obrázky prostě být musí, že se jí Kateřinina umělecká tvorba natolik líbí, že ji tu rozhodně musíme ukázat.

Jinými slovy, jsme tři mladé ženy, které spojily jedničky a nuly s tvůrčím duchem, propojily obě strany mozkové hemisféry a výsledek už vidíte sami.